• MODUL 8: Att nå sin fulla potential.

    Alla barn utvecklas i egen takt, också då det gäller känslo- och impulskontroll. Barn behöver därför olika mycket handledning, men det som är lika för alla är att man vill bli bekräftad och accepterad som den man är.


    • På Videon pratar Paula Ala-Käkelä om hur man kan stöda känslosamma och känslostarka barn

       

       


      8. Att nå sin fulla potential

      Så kan du stöda känslosamma och känslostarka barn

       

      Paula Ala-Käkelä

      Sakkunnig inom neuropsykiatriska frågeställningar och neuropsykiatrisk handledare, Folkhälsan

       

      Alla barn utvecklas i egen takt, också då det gäller känslo- och impulskontroll. Barn behöver därför olika mycket handledning, men det som är lika för alla är att man vill bli bekräftad och accepterad som den man är.

       

      För att utvecklas och lära sig behövs tillfällen då barnet känner att hen har lyckats. Att lyckas med något leder i sin tur till att man lär sig. Känslostarka, känslosamma och impulsiva barn upplever ofta misslyckanden för att de inte klarat av situationen på det sätt som omgivningen önskar, utan har reagerat med ett känsloutbrott vilket inte medför beröm. Barnen behöver olika former av stöd för att nå sin fulla potential. Känslostarka, känslosamma och impulsiva barn behöver stöd med sin känsloreglering och för att varva ner. Impulserna och sinnesintrycken kan bli för höga under dagen på ett daghem.

       

      Förebygg besvikelse genom förberedelse

      En del barn känner trygghet genom att planera allt noga på förhand. Många gånger är vi vuxna inte medvetna om detta eftersom barnet gör det tyst för sig själv, och känsloutbrotten i våra ögon kommer från ingenstans. Genom att vara steget före kan du förbereda barnet genom att ge två eller tre olika alternativ på förhand för att minska graden av besvikelse. Låt barnet till exempel välja vad hen vill leka med: tågbana, lego eller målarfärg. Då finns det alternativ till favoriten tågbana som kanske redan är upptagen. Tack vare alternativen blir det lättare att förflytta sig till något annat. Det är också bra att tipsa hemmet om att förbereda barnet inför olika valmöjligheter innan barnet kommer till daghemmet.

       

      Reflektion, övningar och material

       

      Tips

      Använd en skattkista, känslokista eller sinnenas kista. Du kan tillverka individuella kistor eller ett par olika kistor för hela gruppen, beroende på behovet. Ha inte alltid samma saker i kistan, utan byt innehållet med jämna mellanrum. Vissa barn kan däremot behöva ha just en viss sak i sin kista för att den ska fungera lugnande och ge trygghet. Det är bara din egen fantasi som begränsar vad och hur du använder kistan och vad er grupp döper den till.

       

      Använd kistan:

      ●      Om barnet blir överstimulerat och behöver få varva ner på en lugn plats och göra något lugnande.

      ●      Om barnet behöver lugna ner sig efter ett känsloutbrott. En del barn önskar vara för sig själv efter ett känsloutbrott men med en vuxen i närheten.

      ●      Om barnet blivit ledset eller besviket över något och fastnat i den känslan och tanken.

      ●      Som en bro till gruppen om man haft svårt att skiljas på morgonen.

       

      Tips på innehåll för olika sinnen:

      ●      Något att klämma på (mjukdjur, stressboll, modellera).

      ●      Något att titta på (liten bilderbok, foton på familjen, foton från utfärder med daghemsgruppen).

      ●      Något att lyssna på (speldosa, bjällra).

      ●      Något att dofta på (doftpåse med kryddor som kanel, kardemumma, nejlika eller torkade löv och blommor). Ifall det finns barn som är känsliga för dofter ska man inte ha dofter i kistan.

      ●      Något att fokusera på (lego, leksaksbil, burk med vatten, slime, glitter).